გასულ კვირას სემ ალტმანმა, OpenAI-ს გენერალურმა დირექტორმა, დაადასტურა, რომ კომპანიას ელექტროენერგიის ხარჯი "ათობით მილიონი დოლარით" არის გაზრდილი. მისი აზრით, ეს იმითაა გამოწვეული, რომ ადამიანები ChatGPT-სთან საუბარში თავაზიანობას იჩენენ.
მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, 2026 წლის 1 აპრილიდან საქართველოში აიკრძალება 6 წელზე მეტი ასაკის M1 კატეგორიის მსუბუქი ავტომობილების როგორც პირველადი, ისე დროებითი რეგისტრაცია.
1770991913
„2025 წელს რეკორდული მაჩვენებელი დაფიქსირდა როგორც უშუალოდ ექსპორტის, ასევე ვაჭრობის მიმართულებით. აღსანიშნავია, რომ 2026 წლის იანვრის მონაცემით, ჩვენ ექსპორტის ორნიშნა, 19%-იანი ზრდა გვაქვს. ეს მნიშვნელოვანია ჩვენი საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირებისა და საექსპორტო პროდუქტების საერთაშორისო ბაზრებზე განთავსების კუთხით“, - განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გენადი არველაძემ.
1770991824
„ჰაერის დაბინძურება ზეგავლენას ახდენს ისეთი მსხვილი არაგადამდები დაავადებების ჩამოყალიბებასა და დამძიმებაზე, როგორებიც არის: გულ-სისხლძარღვთა და რესპირატორული დაავადებები, სიმსივნეები, დიაბეტი. საქართველოსთვის, ამ დაავადებების ტვირთი, თითქმის, 97%-ს შეადგენს“, - ამბობს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გარემოს ჯანმრთელობის სპეციალისტი, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი ნია გიუაშვილი.
1770991298
"საქართველოს ეკონომიკა 2021- 2025 წლების პერიოდში, საშუალოდ, 9.3 პროცენტით გაიზარდა, რაც ჩვენს ქვეყანას ლიდერს ხდის ევროპის, ისევე როგორც რეგიონის ქვეყნებს შორის. განსაკუთრებით სასიხარულოა, რომ სავალუტო ფონდის თანახმად, საშუალოვადიან, 2026 - 2030 წლების პერიოდში საქართველო კვლავ განაგრძობს, იყოს ლიდერი და ჰქონდეს ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა - საშუალოდ, 5.1%-ის ოდენობით“ - ამის შესახებ მარიამ ქვრივიშვილმა საქართველო-ხორვატიის ბიზნესფორუმზე გახსნის ღონისძიებაზე განაცხადა, რომელიც ხორვატიის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ზორან მილანოვიჩის საქართველოში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა.